رئیس شیلات ایران: در زمینه صادرات آبزیان محدودیتی وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سیدحسین حسینی امروز در نشست تخصصی بررسی مسائل و مشکلات صنعت دام، طیور و آبزیان که در نمایشگاه بین المللی این صنعت در شیراز برگزار شده بود، بیان کرد: نظرمان این است که تولید ما باید به قدری باشد که بتواند در رقابت قوی در حوزه صادرات وارد شود.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه بازاریابی یک تجارت است، اظهار کرد: برای اینکه سهم صادرات مان از بازار یک و هفت دهم میلیارد دلاری باز شده روسیه را از ۱۱ به ۵۰ میلیون دلار برسانیم کمک می کنیم کالاهای شیلاتی قابل عرضه به بازار هدف برسد.

حسینی با اشاره به اینکه در حال حاضر تولید محصولات شیلاتی حدود ۱۲ هزار تن در سال است، بیان کرد: امیدواریم با ورود ظرفیت های جدید در این حوزه تا سال ۱۴۰۴ به حدود ۱۸ هزار تن در سال برسد.

این مسئول با اشاره به اینکه در حوزه محدود کردن واردات محصولات آبزی لازم است بگویم که واردات گونه تیلا پیلا بر اساس آمار گمرک از ۷ هزار تن در سال ۱۳۹۹ به هزار تن در سال گذشته رسیده است، اظهار کرد: امیدواریم میزان واردات این گونه امسال نیز روند کاهشی داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه ما باید به سمت پرورش گونه تیلا پیلا  در ایران حرکت کنیم، اضافه کرد: بحث اشتغال آفرینی در بخش جهاد کشاورزی حوزه مهمی است؛ خود اتکایی ایجاد نمی شود مگر همه با هم و در کنار هم بودن و از دانش و ظرفیت دانش بنیان استفاده کردند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه از کسانی که بتوانند در رسوخ دانش و دانش بنیان کردن تولید کمک کنند حمایت های خاص می شود، بیان کرد: ما گام موثر و تغییر نگرش و تحول را نمی بینیم مگر اینکه بتوانیم نگاه علمی و فناوری در انجام کارها داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه شیلات کارگروه مشترکی در معاونت فناوری شیلات تشکیل شده است، تاکید کرد: بر اساس نیاز در حوزه صنعت شیلات، آبزی پروری، صنایع شیلات و بازار هر آن چیزی که بتواند کمک کند برای افزایش بهره وری و عرضه از آن استقبال می کنیم.

به گفته او؛ حمایت هایی که در این مدت کوتاه در بحث دانش بنیان انجام شده نیز از موضوعات تخصصی شیلات هست و جزو نیازهای مطرح این سازمان به شمار می آید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته شیراز کم نظیر و از گروه های مختلف بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان و بخش دولتی در آن مشارکت فعال داشته اند، افزود: در این نمایشگاه، محصولات افزایش بهره وری، تولید ارزان و مدیریت تولید به نمایش در آمده که می تواند الگو قرار گیرد.

رئیس سازمان شیلات ایران با تقدیر از تلاش های تولید کنندگان در عرصه تولید در شرایط نا برابر و تحریم های اقتصادی اظهار کرد: در زمینه امنیت غذایی و در عرصه جنگ اقتصادی تولید کنندگان در صف مقدم هستند. موضوعات غیرمرتبط با حوزه کاری خودم را به سمع و نظرمقام عالی وزارت و معاونت‌های مربوطه می رس

  نظرات